Damski garnitur – synonim ponadczasowego stylu, ale i kontrowersji

Wpis gościnny: Alicja Polak,  sellektor BLOG

 

„Dla kobiety, smoking jest tym niezbędnym elementem garderoby, z którego cały czas dowiaduje się czegoś o modzie. Ponieważ wiąże się on ze stylem, nie z modą. Moda przychodzi i odchodzi, a styl jest wieczny”.
Projektant Yves Saint Laurent powiedział tak po sukcesie jego słynnej kolekcji Le smoking, która zrewolucjonizowała modę i została na trwałe zapisana na kartach jej historii. Jednak zacznijmy od początku.

Nieudane początki damskiego garnituru

Damski garnitur został stworzony mniej więcej w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy niewielka liczba kobiet zaczęła zakładać męskie spodnie, kapelusze, a nawet laski czy monokle. Podczas pierwszej wojny światowej w Wielkiej Brytanii termin pantsuit odnosił się do stroju kobiet pracujących w przemyśle ciężkim. W latach 30. na wielkim ekranie w smokingu, cylindrze i z papierosem w ręku pojawiła się Marlena Dietrich w filmie „Marokko” – styl ten jednak nie przeniósł się na ulice, tak samo w 1933 roku, gdy pierwsze spodnie zaprojektowała Coco Chanel.

Dopiero wraz z rozwojem kariery utalentowanego, młodego francuskiego projektanta, Yvesa Saint Laurenta, rozpoczęła się rewolucja w damskiej garderobie.

 

image00

Szkic autorstwa Yvesa Saint Laurenta

 

Nie można wejść w spodniach? W takim razie zdejmę!

Mimo że w założeniu damski garnitur miał być alternatywą dla sukien wieczorowych, w praktyce wybór takiego stroju nie spotykał się z aprobatą gości.

Anegdotka ze słynną Nan Kempner w roli głównej stała się już modową legendą. Otóż stała bywalczyni wystawnych przyjęć przyszedłszy do nowojorskiej restauracji La Côte Basque, została grzecznie poinformowana przez kierownika sali, iż nie może wejść do środka w spodniach. Kobieta w swoim typowym stylu natychmiast pozbyła się spodni i weszła do restauracji nonszalanckim krokiem w samej marynarce.

Ta historia nie przeszkodziła jednak w rozwoju mody na damski garnitur, w którym coraz częściej zaczęły pojawiać się aktorki, a niedługo później trend podchwyciło wielu projektantów.

Męskie fasony przechodzą rozkwit i załamanie

W latach 80. wszystkie stylowe kobiety ubierały się w garnitury Armaniego czy to w domu, czy na przyjęciu, zaś w latach 90. prym wiodły kostiumy Jila Sandera i Helmuta Langa. Aby wyglądać modnie i cool, wystarczyło ubrać garnitur. 

I potem nastąpiła około 10 – letnia przerwa i męskie elementy w damskiej garderobie zostały zastąpione sukienkami. Od około 2010 roku znów na wybiegach (a co za tym idzie – również na ulicach) pojawiły się damskie garnitury.

1

Źródło:Pinterest

Damski garnitur – jak go nosić?

Sposobów na noszenie damskiego garnituru jest wiele.

Aerin Lauder, dyrektorka kreatywna Estée Lauder Companies, powiedziała kiedyś, że by zbalansować jego męską strukturę, trzeba zestawić go z kobiecymi dodatkami, takimi jak buty na wysokich obcasach, stylowa torebka, miękka koszula lub bluzka i oczywiście – szminka.

Dzisiaj przodowniczki street style’u przełamują te konwenanse i często wybierają bardziej sportowe i wygodne sposoby na noszenie garnituru bądź celowo zakładają za duży, tak by zyskał oversize’owy, luźny look. Często im odważniejszy kolor kostiumu tym lepiej, warto jednak wtedy pamiętać, by nie przesadzić z dodatkami i zbalansować kreację nude’owym, prawie niewidocznym makijażem i prostą koszulą.

Na wieczorowe gale czy przyjęcia dobrze sprawdza się wyeliminowanie bluzki pod spodem i założenie jedynie garnituru, sprawiając że kreacja ma zdecydowanie bardziej odważy i seksowny charakter.

Przenieś styl do swojej garderoby

W tym sezonie zdecydowanie dominuje trend na monochromatyczne zestawy. Zainspiruj się Suki Waterhouse i postaw na garnitur w kratę z Asos, korzystając z trwających przecen.

3

Źródła: garnitur w kratę Asos, Pinterest

W kolekcjach na wiosnę 2016 przeważają jednak  propozycje garniturów ze spódnicą zamiast spodni, warto więc przygotować sobie również taki zestaw.

0
Brak tagów 0 Komentarzy 0

Brak komentarzy

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *