Geneza stylistyczna w okresie przedwojennym

Przedwojenna Polska moda to rezerwuar ponadczasowych stylizacji. Mekką mody ówczesnego świata był Paryż i Londyn i właśnie stamtąd pochodziło najwięcej inspiracji.

W latach 20-ubiegłego stulecia królowały garnitur. Ich cechą nadrzędną miało być wyszczuplenie męskiej sylwetki, co było nawiązaniem do panującego wówczas w modzie damskiej trendu tzw. ,,chłopczycy’’. Kolejna dekada to diametralna zmiana, która miała akcentować bardziej masywną, barczystą sylwetkę ówczesnego mężczyzny.

Synonimem elegancji były nakrycia głowy, żaden szanujący się dżentelmen nie mógł sobie pozwolić na jego brak.

Fundamentalną etykietą mężczyzny z okresu przed wojennego były koszula, krawat i filar zestawienia marynarka. Na co dzień praktykowano noszenie wełnianych garniturów o raczej stonowanej kolorystyce (szarości, brązu, granatu).Okres przedwojenny to rodząca się fascynacja marynarkami dwurzędowymi, które zniewalały swoim krojem i efektownością wykończenia. Spodnie w latach dwudziestych, co warto podkreślić były zwężane ku dołowi.

Ówczesny dżentelmen to wyrafinowany esteta dla, którego zastosowane stylizacje były formą wyartykułowania swoich upodobań modowych!

Jeśli sprzyjała temu aura, to odchodzono od formalności na rzecz bardziej zróżnicowanej garderoby. Nie będzie przesadą jeśli nazwę to zalążkiem dzisiejszego smart-casualu.

Dodać jeszcze trzeba że cechą wspólną wszystkich zestawień była biała koszula ze zróżnicowanym pod kątem szerokości krawatem, który często był upiększony niebanalnym wzorem.

1 2 4

 

0
Brak tagów 0 Komentarzy 0

Brak komentarzy

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *