Jak prawidłowo dbać o koszule?!

Dziś chciałbym poruszyć tematykę z pozoru oczywistą, ale nader często traktowaną przez mężczyzn z wielkim przymrużeniem oka. Jak prawidłowo dbać o koszule?! Wiem, że tym pytaniem mogę rozpętać burzę, ale czy nie warto przybliżyć elementarne zasady, które warunkują komfort oraz przedłużenie żywotności ulubionego produktu. Myślę, że to właśnie obycie, a przede wszystkim gromadzenie odpowiedniej wiedzy wzmacnia nasze poczucie pewności, które jest nierozerwalne z elegancją. Elegancja to dla mnie perfekcja wizerunkowa, która nie wybacza błędów, a ich zbagatelizowanie może przynieść opłakany skutek.

Zrobiło się nagle poważnie, ale to właśnie dbanie o każdy niuans stylizacyjny stanowi o naszej dojrzałości w postrzeganiu klasycznego stylu. Cóż, najwyższa pora, aby poruszyć ten ważny temat.


Prasowanie

Gdy już euforia zakupowa mija i wracamy z upragnioną koszulą do domu, to pamiętajmy o obowiązku wyciągnięcia jej z opakowania. Z wielką starannością usuwamy wszelkie szpilki lub spinacze, które miały za zadanie utrzymanie idealnego wyglądu koszuli. Niedopuszczalne jest założenie koszuli bez uprzedniego uprasowania. Wiem, że jest to pięta achillesowa dużej części mężczyzn. Mówiąc kolokwialnie jest to totalny obciach!!! Zachęcam gorąco do przeczytania poniższego akapitu.


bernheim-shirts1a


Pamiętajmy o właściwym doborze temperatury żelazka, która jest podana na specjalnej wszywce doszytej najczęściej od środka koszuli w boczny szew. Najlepiej zasugerować się ikoną żelazka, na której widoczne są jedna, dwie, lub trzy kropki. Otóż oznaczają one dopuszczalne temperatury prasowania w kolejności 110st.C, 150st.C, 200st.C. Ważne, aby pamiętać, że trzeba przeprowadzić test na mało widocznym elemencie.


befunky-collage


Cóż, prasowanie zaczynamy od kołnierzyka i mankietów. Są to elementy, które zwracają na siebie szczególną uwagę, zatem ich wygląd musi być perfekcyjny. Cenna wskazówka, którą nie można zlekceważyć, a jest nią lewostronne prasowanie koszuli. Praktycznym udogodnieniem jest wykorzystanie wody, która ułatwi nam wyprasowanie elementów najbardziej problematycznych. Kolejnym krokiem jest prasowanie ramion. Najłatwiej ułożyć je na przewężonej stronie deski do prasowania. W tej właśnie pozycji prasujemy widoczne na ramionach zagięcia. Kolejnym etapem jest prasowanie rękawów tak, aby usunąć widoczny kant biegnący od ramion do mankietu. Wielokrotnie spotkałem się z widokiem pozornie dobrze wyprasowanej koszuli, ale wspomniany mało estetyczny kant niszczył cały obraz. Ostatnim elementem jest wyprasowanie przodu oraz pleców.


Print


Pranie

Po pierwszym użytkowaniu niezbędne jest odpowiednie wypranie koszuli. W tym momencie odwołujemy się do wszywki pielęgnacyjnej. Znajdujemy tam zalecenia , co do metody prania. Zwracamy uwagę czy, aby naszą koszulę można prać w pralce. Jeśli jest to niedozwolone, to znajdziemy ikonę dłoni zanurzonej w misce wody, która informuje o konieczności prania ręcznego. Koszule w przeważającej ilości możemy prać mechanicznie. Nie zastosowanie się, do wskazań pielęgnacyjnych może skutkować w drastycznych sytuacjach skurczeniem lub odklejeniem wkładu usztywniającego kołnierzyka oraz mankietów.

Ikona miski z temperaturą prania oznacza jej maksymalny poziom. Pamiętajcie o każdorazowym czytaniu wszywek pielęgnacyjnych. Przestrzeganie kryteriów producenta stanowi o podstawie ewentualnych reklamacji. Po wypraniu i odwirowaniu wieszamy koszulę do wyschnięcia. Moja cenna wskazówka poparta doświadczeniem jest taka, aby prasować koszulę, która pozostaje jeszcze lekko wilgotna.


thumb8086803


Po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych pora powiesić koszulę na wieszak. Proponuje, aby był on dość szeroki i miał wyprofilowane ramiona. Idealny wieszak jest wykonany z drewna, które ma odpowiednie właściwości. Nie możemy dopuścić do sytuacji, aby nasze koszule były ściśnięte z innymi ubraniami. Takie przechowywanie ma realny wpływ na wydłużenie żywotności oraz uniknięcia zdefasonowania produktu.

Reasumując dzisiejszy temat może dla wielu być banalny, ale czy to nie właśnie banały mogą zniekształcić wygląd nawet najbardziej perfekcyjnej stylizacji?! Na to pytanie proszę odpowiedzcie sobie już sami.

Wpisy poradnikowe coraz częściej będą gościć na blogu, gdyż dostrzegam potrzebę takich publikacji. Mile widziane są Wasze komentarze.

Pozdrawiam.

Rafał

7
12 Komentarzy
 • Adrian
  Styczeń 30, 2017

  Często wykorzystuje płeć piękną do tych zabiegów. Dzięki za artykuł 😉

  • Rafał
   Styczeń 30, 2017

   Mam nadzieje, że wpis był pomocny! Pozdrawiam

 • Wiktor
  Styczeń 30, 2017

  Krótki poradnikowy wpis dla mnie strzał w dziesiątkę. Miłego dnia!

  • Rafał
   Styczeń 30, 2017

   Dzięki! Pozdrawiam

 • Eliasz
  Styczeń 30, 2017

  Wszystko co piszę w tym artykule dla mnie standard. Co do prasowania nie powierzył bym tego nigdy kobiecie. Koszula to zawsze moja robota 🙂

  • Rafał
   Styczeń 30, 2017

   Męska koszula, to męska rzecz. Pozdrawiam 🙂

 • Marzena
  Styczeń 30, 2017

  Mój mężczyzna ma ogromny problem z prasowaniem koszuli. Oczywiście link do artykułu już mu przesłałam! 🙂

  • Rafał
   Styczeń 30, 2017

   Dziękuje! Pozdrawiam

  • Łukasz
   Styczeń 31, 2017

   Proponuję wspólne prasowanie koszuli…może być miło i praktycznie. Ale należy pamiętać aby wyłączyć żelazko

   • Rafał
    Styczeń 31, 2017

    Łukasz,

    To jest genialny pomysł! Dlaczego o tym nie pomyślałem?! Miło i praktycznie 🙂 Pozdrawiam

 • Blog Ozonee
  Luty 10, 2017

  Super! Bardzo ważne rady – dzięki temu koszula na pewno przetrwa o wiele dłużej 🙂 dzięki za takie wpisy! Oby więcej 🙂 pozdrawiam!

 • Adam
  Maj 8, 2017

  Poradnik, który każdy mężczyzna powinien znać. Oczywiście taki mężczyzna, który nie lubi nosić brudnej i niewyprasowanej koszuli.

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *