Kolekcja Va Banque- klasyczna elegancja z nutą awangardy

Dzisiejszy wpis rozpocznę dość przewrotnie, a mianowicie od przybliżenia idei powstania kolekcji ‘’Va Banque’’, którą zaprojektowałem wspólnie z Janem Adamskim oraz Albertem Borowieckim. Efektem naszej pracy są ubiory, które oddają ideę  klasycznej elegancji, od pewnego czasu przeżywającej widoczny renesans. Było by czymś nienaturalnym, gdybym nie przyznał, że inspiracją były ubiory przedwojennych polskich elit, których wykwintność stylizacyjna wiodła swój niezaprzeczalny prym. Cóż… nie można tu nie wspomnieć o elegantach takich jak Eugeniusz Bodo, który na zawsze będzie  się kojarzyć z ponadczasowym stylem popartym odpowiednią etykietą.

Moda męska w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie przeszła aż tak radykalnych zmian jak kobieca i już w pierwszych latach po I wojnie światowej przyjęła formy niewiele potem zmieniane. Tak jak dla kobiet Paryż, tak dla mężczyzn Londyn był wyrocznią w sprawach eleganckiego ubierania się. Powszechnie noszono ubrania złożone z marynarki jedno, lub dwurzędowej, kamizelki i spodni z mankietem. Koszule, przeważnie białe, często z przypinanymi kołnierzykami uzupełniane były wiązanym krawatem lub muszką. Obowiązującym nakryciem głowy był miękki kapelusz filcowy bądź pilśniowy z dość wysoką główką, lekko wgniecioną do środka. Strojem wizytowym na początku interesującego nas okresu był żakiet ze spodniami sztuczkowymi, wyparty później przez smoking, wieczorowym – frak, oba noszone z białymi koszulami o usztywnionych gorsach. Do fraka noszono białe kamizelki i białe krawaty lub muszki, do smokingu – czarne. Do stroju wieczorowego zakładano cylinder i pelerynę, na co dzień palto. Ubiory okresu międzywojennego cechuje przy wszystkich zmiennościach linii kroju funkcjonalizm i prostota.


befunky-collage

Od lewej garnitur Baron 3. Od prawej garnitur Junkier 1.

befunky-collage5

Od lewej marynarka Dżentelmen 6+spodnie Vintage 3. Od prawej marynarka Baron 4+spodnie Vintage 4.

Oczywiście sama propozycja zaprojektowania kolekcji dla marki Adam Feliks Próchnik spadła jak grom z jasnego nieba. Możliwość wdrożenia swoich pomysłów była kuszącą, więc z największą przyjemnością podjąłem się tego zadania z moimi kolegami. Z jednej strony dzika radość, a drugiej ciężar odpowiedzialności, który spoczywał w tym momencie na naszych barkach. Jako laicy, którzy w przeszłości nie mieli nic wspólnego z projektowaniem z wielkim wigorem przystąpiliśmy do pierwszych prac związanych z kolekcją, którą w późniejszym etapie nazwaliśmy Va Banque. Sama nazwa jest dwuznaczna, ale ten fakt uważam, że rozbudza szeroką dyskusję osób zainteresowanych tematyką elegancji.

Proszę o przybliżenie charakterystyki waszej kolekcji?! Jest to częste pytanie, które w ostatnim czasie spływa na moją skrzynkę e-mailową. Moda jak sami wiecie ewoluuje, ale nie można popadać w przesadny zachwyt tym, co proponuje nam nie jedna firma związana z segmentem o klasycznym zabarwieniu. Styl jest oczywiście kwestią indywidualną, a daleko mi do piętnowania kogoś, bo jego wizualność może przyprawiać mnie o ból głowy. Va Banque to oferta, która jest swojego rodzaju gestem w kierunki mężczyzn dla, których elegancja jest wyrażeniem swojego ja. Komfort noszenia, ale także wyjątkowość naszych propozycji, to na rodzimym rynku odzieży RTW swego rodzaju urozmaicenie.

Szlachetność tkanin to aspekt, który ma swoją niezaprzeczalną wagę, a skutkuje wzorcową wygodą w użytkowaniu. Różnorodność  w wyborze wzorów, gramatur i kolorystyki tkanin przełożyła się na wyselekcjonowanie takich renomowanych producentów jak: Guabello, Vitale Barberis Canonico i Angelico. Myślę, że każdy elegant docenia jakość produktów sygnowanych nazwami marek, które mają bogatą tradycję rzemieślniczą. Trudno jest mi słowami oddać charakterystykę każdej tkaniny, którą wybrałem do projektów, ale ich wspólnym mianownikiem bezspornie jest szykowność.


befunky-collage-2

Po lewej garnitur Junkier. Po prawej garnitur Dżentelmen 5.

befunky-collage7

Po lewej garnitur LORD 1. Po prawej marynarka Dżentelmen 2+spodnie Vintage 2.

Va Banque kolekcja inna od wszystkich?!

To co na pierwszy rzut oka wyróżnia kolekcję Va Banque to szerokość klap w marynarkach.  Z uporem maniaka postuluję, aby mężczyźni zwrócili szczególną uwagę na ten aspekt podczas zakupów. Generalnie szerokie klapy podkreślają linie poziome poszerzając optycznie ramiona. Pozwolę sobie na małą dygresję, gdyż łatwiej jest mi zaakceptować szczupłą osobę w marynarce z szerokimi klapami, niż postawną w połączeniu z wąskimi klapami. Ten drugi wariant nazwał bym komicznym. Szerokość klap odnosi się przede wszystkim do ich górnych partii, czyli tych najszerszych. Warto jednak pamiętać, że przy cięciu klap po łuku mogą się one poszerzać już od samego dołu. Wówczas stają się jeszcze bardziej obszerne i wyraziste, a ich wybrzuszony wygląd pokrywa ogromną część klatki piersiowej.

Szerokość klap marynarek w kolekcji Va Banque, to jeden z głównych atutów naszych produktów:

 • marynarki jednorzędowe z klapami otwartymi 9,5cm
 • marynarki jednorzędowe z klapami ostrymi (w szpic) 10,5cm
 • marynarki dwurzędowe 12cm

  klapy-marynarki-e1479894008642

Reasumując szerokie klapy wizualnie poszerzają i uwypuklają klatkę piersiową. Są bardzo wyraziste, stylowe i zdecydowanie wyróżniają się w tłumie.

Kolejną ważną zmianą jest korekta długości rękawów w marynarkach. Aby wyeliminować do minimum wspomnianą nieprawidłowość uszczupliliśmy długość rękawa o 2 cm. W ten dość prosty sposób mamy większe prawdopodobieństwo, że mankiet koszuli będzie odpowiednio uwypuklony. Ciekawą alternatywą są rozpinane guziki w mankietach marynarki, które głównie znamy z krawiectwa miarowego. W ten sposób produkt RTW staje się gratką dla fanów męskie elegancji. Jest to walor o działaniu stricte estetycznym, które nie ma wpływu na ogólny komfort.

Spodnie i ich prawidłowa długość  to temat wielu kontrowersji, które od dawna elektryzuje mężczyzn. Często jesteśmy zasypywani podpowiedziami z różnych stron, które twierdzą, że ich definicja długości jest jedynie słuszna. Otóż przygotowaliśmy propozycję, która mamy nadzieje, że wpisze się na dobre w obraz polskiej ulicy. Mankiet w spodniach to fenomen, który wraca do łask! Mankiety w spodniach to bez wątpienia wynik ewolucji podwijanych nogawek. Dawniej miały chronić przed zabrudzeniami, a dziś to tylko estetyczny detal. W mankiety można wyposażyć każdy rodzaj spodni, aczkolwiek głównie ten detal widnieje na nogawkach z kantem. Niewątpliwym atutem wykończenia mankietowego jest dociążenie spodni na samym dole. Dodatkowo lepiej utrzymują nieskazitelną, pionową linię kantu. Mankiety świetnie się komponują z nieformalnym charakterem garniturów sportowych oraz zestawów koordynowanych.

Marka Adam Feliks Próchnik sprzedaje spodnie nie wykończone u dołu. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać mankietowe zakończenie. Klienci sklepu posiadają możliwość korekty po okazaniu paragonu zakupu. Spodnie z kolekcji Va Banque posiadają nadwyżkę materiału, którą warto spożytkować na stylowy mankiet o szerokości  4-5cm.


befunky-collage8

Spodnie Vintage z zakładkami.

Spodnie z zakładkami, które znalazły się w naszej kolekcji, to świadomy powrót do tradycji krawiectwa. Produkt charakteryzuje się zakładkami przy gurcie i jest to fragment podwójnie złożonej tkaniny zachodzący na bok i zamocowany w górnej krawędzi. W przypadku spodni dzięki zakładkom uzyskuje się zwiększenie obwodu spodni na linii bioder przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego rozmiaru w pasie. Spodnie z zakładką załóż wtedy, kiedy chcesz wyglądać bardziej formalnie, z nutką awangardy.

Poniżej zdjęcia naszych projektów, które oficjalnie zaprezentowano na ”Balu Warszawy Pod Krawatem”. Autorką zdjęć jest Katarzyna Purchalak.

Zapraszam do bliższego zapoznania się z naszą kolekcją w sklepach: Galeria Mokotów – Warszawa, Galeria Silesia City Center – Katowice, Galeria Bałtycka – Gdańsk, a także on-line.

Zachęcam do komentowania.

Pozdrawiam.

Rafał


zdjecie_544a zdjecie_545a zdjecie_550a zdjecie_559a zdjecie_562a zdjecie_609a zdjecie_616a zdjecie_623a

2
Brak tagów 22komentarze 2
22 Komentarzy
 • Kamil Miętus
  Grudzień 4, 2016

  Rafale długo kazałeś czekać z informacjami na temat kolekcji. Uważam osobiście, że wykonaliście kawał dobrej roboty!

  • Rafał
   Grudzień 4, 2016

   Kamil,

   Bardzo Ci dziękuje! Obiecuje wzmożoną aktywność w najbliższym czasie, a przede wszystkim zróżnicowane stylizacje, które znajdą miejsce na moim blogu.

 • Wojciech
  Grudzień 4, 2016

  Wszystko jest fajnie, ale dlaczego ta nieszczęsna domieszka poliestru w podszewce?! Tego nie potrafię zrozumieć!

  • Rafał
   Grudzień 4, 2016

   Wojtku,

   Zdaje sobie sprawę, że ten temat drażni sporo osób, ale pozwolę sobie na krótką odpowiedź. Otóż poliester, który jest wykorzystany w podszewkach ma działanie stricte wzmacniające, a sama wiskoza ma najbliższą styczność z ciałem. Pozdrawiam!

   • Wojciech
    Grudzień 5, 2016

    Nie do końca rozumiem Próchnikową filozofię w tej kwestii. Dziękuje jednak za odpowiedź!

 • Małgorzata
  Grudzień 5, 2016

  Niestety nie mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale słyszałam, że było pięknie. Panie Rafale proszę kontynuować to cudowne dzieło 🙂

  • Rafał
   Grudzień 5, 2016

   Małgosiu w takim razie nie wyobrażam sobie, aby Cię zabrakło na kolejnej edycji 🙂

 • Lady Petite
  Grudzień 5, 2016

  Wspaniała kolekcja i również dołączam się do poprzedniczki – kontynuujcie to wyjątkowe dzieło jakim jest WPK 🙂

  • Rafał
   Grudzień 5, 2016

   Dziękuje bardzo! Zaznaczam, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa 😉

 • Adam P.
  Grudzień 5, 2016

  Oglądałem produkty w galerii na mokotowie i wasze produkty robią rzeczywiście wrażenie. Dostrzegłem jeden problem w toporności konstrukcji, a dokładnie poduszek w marynarce.

  • Rafał
   Grudzień 5, 2016

   Adam,

   Sytuacja, która miała miejsce wydaje mi się, że jest marginesem, ale oczywiście przyjrzę się tej sprawie. Bardzo dziękuje za informację!

 • Patryk
  Grudzień 5, 2016

  Rafał mi najbardziej podoba się Baron 3, ale nie uwzględniliście w rozmiarówce mężczyzn, którzy mają ponad 190cm wzrostu. Wielka szkoda!!!

  • Rafał
   Grudzień 6, 2016

   Patryk,

   Muszę Cię zapewnić, że w najbliższej kolekcji taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Chcemy, aby każdy cieszył się produktami niezależne od uwarunkowań fizycznych. Pozdrawiam!

 • Emil Konarski
  Grudzień 5, 2016

  Krój, prezencja, jakość wszystko jest na plus, ale cena powala! Czekam teraz wyłącznie na obniżkę i wtedy pozwolę sobie na zakup marynarki, która wpadła mi w oko. Rafał a tak na marginesie popracujcie nad dobrą promocją waszej kolekcji, bo to co widzę do końca mnie nie zachwyca.

 • Aneta
  Grudzień 6, 2016

  Panie Rafale mój mąż stwierdził, że koniecznie musi nabyć garnitur, który miał Pan na sobie podczas części wieczornej. Gdzie można go kupić?

  • Rafał
   Grudzień 6, 2016

   Aneto,

   Cieszę się bardzo, że smoking przypadł do gustu mężowi. Niebawem produkt powinien pojawić się w sklepie internetowym marki Adam Feliks Próchnik, a jest on naszą wspólną koncepcją.

 • Grzegorz
  Grudzień 6, 2016

  Rafał mi brakuje w tej kolekcji stylowych płaszczy. Dlaczego o tym nie pomyśleliście?

  • Rafał
   Grudzień 6, 2016

   Grzegorz,

   Muszę Cię uspokoić, gdyż w naszej kolekcji znajdują się płaszcze, które w przeciągu kilkunastu dni znajdą się w sprzedaży. Będą to trzy zróżnicowane propozycje. Oczywiście o tym fakcie będę informował.

 • Darek
  Grudzień 8, 2016

  Rafał mogę tylko pogratulować udanej kolekcji. Mam nadzieje, że Próchnik będzie wykorzystywał waszą wiedzę przy tworzeniu następnych kolekcji!

  • Rafał
   Grudzień 8, 2016

   Dzięki Darku! Plany są perspektywiczne, więc mam nadzieje, że każdy na tym skorzysta. Pozdrawiam!

 • Blog Ozonee
  Grudzień 11, 2016

  Rewelacyjna kolekcja! Szczere gratulacje – chyba nie ma elementu, którego z przyjemnością bym nie założył 🙂 mam nadzieję, że uda mi się kiedyś wystąpić na takim pokazie jako model – takie tam małe marzenie 😉 pozdrawiam serdecznie!

  • Rafał
   Grudzień 12, 2016

   Dzięki! Pozdrawiam.

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *