Pierwszy rok ”W Dobrym Stylu by Rafał Przetak”

Czas biegnie nieubłaganie! Gdy oglądam się za siebie z trudem odnajduję momenty, które by nie odcisnęły znaczącego wpływu na moje obecne zamiłowanie do elegancji. Elegancja jak zapewne świetnie zdajecie sobie sprawę to nie tylko oprawa wizualna, która ułatwia nam relacje w kontaktach międzyludzkich. Elegancja to nade wszystko rozległa definicja, która skrywa swoją prawdziwą istotę w kulturze osobistej przejawiającej się w codziennej egzystencji. Co gdy czar pryska i pod kolorową skorupą skrywa się postać, która w rzeczywistości z postawą współczesnego dżentelmena ma niewiele wspólnego?! Takie dylematy odkąd pamiętam mobilizowały mnie do mozolnej pracy, której efektem jest blog, mający na celu odwoływanie się do zasad dodających otuchy znacznemu gronu mężczyzn. Prozaiczne sytuacje od zawsze odciskały swoje piętno na naszych życiowych wyborach. Nigdy nie byłoby mnie tutaj gdyby nie prawdziwe zrządzenie losu, o którym poniżej.

Klasyczna moda intrygowała mnie od niepamiętnych czasów. Taką niekończącą się studnią inspiracji był Internet, gdzie każdy pasjonat mógł znaleźć wątek estetyczny najbliższy jego gustom. Polska jest krajem, gdzie obraz dobrze ubranego faceta jest tematem sporów i kontrowersji, które ku ogólnemu zadowoleniu powoli, ale systematycznie odchodzą do lamusa. Myślę, że nasza mentalność estetyczna systematycznie ewoluuje, a jej efektem jest ogromne zainteresowanie męską elegancją, która tak naprawdę jest marginesem na rodzimej ulicy. Słowo margines nie powinno być identyfikowane z przykładem o dosyć karykaturalnej formie, a z przemyślaną filozofią integrującą coraz większą grupę mężczyzn. To właśnie dzięki entuzjazmowi takich osób jesteśmy, w stanie debatować i wyciągać ważne daleko idące wnioski.


IMG_0024

Fot: Rafał Chobot

IMG_0010

Fot: Rafał Chobot

Dzisiejszy wpis jest dosłownym podsumowaniem rocznej działalności, która narodziła się w dosyć niecodziennych okolicznościach. Taką iskrą, która ośmieliła mnie w późniejszym etapie założyć bloga było poznanie osób, których przesłanie inspiruje mężczyzn nie tylko w naszym kraju. Zaznajamiając się na co dzień z blogiem Alberta Borowieckiego z For Gentleman obcowałem z tematem, który skrywał przede mną wiele tajemnic. Na spotkaniu zaaranżowanym przez wspomnianego Alberta poznałem Jana Adamskiego oraz Mateusza Szczepańskiego. Cały kontekst spotkania z perspektywy  czasu miał ogromne znaczenie, gdyż to wtedy Albert zdradził cały misterny plany inicjatywy ‘’Warszawa Pod Krawatem’’. Pamiętam osobistą euforię umotywowaną znalezieniem się, w o toczeniu osób o tożsamych poglądach.

Po krótkiej chwili dyskusji Jan zadał mi kluczowe pytanie, które zaważyło na tym, iż  w chwili obecnej z mniejszą lub większą przyjemnością zaznajamiacie się z moimi wpisami. Gdy wybrzmiało owe pytanie ‘’Rafał dla czego nie prowadzisz swojego bloga?’’ W mgnieniu oka odpowiedziałem, że absorbujące życie zawodowe jest hamulcem, który mógłby mnie ograniczyć czasowo. Po dalszej interesującej dyskusji, dzięki której ustaliliśmy szczegóły pierwszej edycji ‘’WPK’’ nadeszła chwila dla osobistych rozważań. Cały czas w głowie nie milkł wydźwięk pytania zadanego przez Jana! Po kilku godzinach rozmyślań stwierdziłem, że czas najwyższy na fali zwiększającego się zainteresowania tą tematyką pokusić się o swoją auto-definicję męskiej elegancji.  Oczywistym następstwem było pytanie, które miało wyłonić nazwę bloga! Cała historia jest przezabawna! Pokrótce ją Wam przedstawię…


Zdjecie_055

Fot: Katarzyna Purchalak

12124405_1174027122613059_1853710775_o

Fot: Katarzyna Purchalak

Zdjecie_006

Fot: Katarzyna Purchalak

zdj05

Fot: Katarzyna Purchalak

Otóż pierwsza myśl była następująca ‘’Moda okiem mężczyzny’’ niby oddająca cały sens, ale brzmiąca dość komicznie. Po krótkiej refleksji została zmieniona na ‘’W dobrym stylu by Rafał Przetak’’, która od samego początku była dedykowana pode mnie. Cóż, niewątpliwie od samego początku musiałem wykształcić swoją filozofię, która byłaby intrygująca i diametralnie odróżniała się od wizji prezentowanych przez moich kolegów po fachu. Bezpretensjonalność oraz oryginalność, te cechy przyświecały mi od samego początku. Kreowanie dziwacznej, groteskowej fabuły szybko zniechęciłoby osoby, które z żywym zainteresowaniem  integrowały się przekazem promowany w tymże miejscu. Wyważenie treści uważam za złoty środek, bez którego zamieszczane artykuły nie cieszyłyby się ogromnym zainteresowaniem. Docelowa grupa odbiorców cały czas się rozrasta, wiec jest to pozytywna prognoza na przyszłość.

Na blogu w ciągu mijającego roku zamieściłem 30 różnorodnych artykułów, począwszy od moich subiektywnych spostrzeżeń, w kwestii elegancji. Nigdy nie ukrywałem, że włoska moda jest mi najbliższa. Znamiennym okazał się  wpis, który przybliżył istotę sprezzatury. Niewielka domieszka nonszalancji w modzie jest obowiązkowa, a zarazem świadczy o ugruntowanych spostrzeżeniach w tej materii. Oczywiście moją początkową działalność nazwałbym działaniem po omacku. Nie mając chodź elementarnej wiedzy popełniałem banalne błędy. Doświadczenia są nieocenione, a przy tym te dość zabawne sytuacje z przeszłości są ciekawym wspomnieniem. Na mojej twarzy w takich momentach kłębią się samoistnie uśmiechy. Kobieca elegancja to temat bliski każdemu mężczyźnie. Próbowałem w nim za wszelką cenę uchwycić polot i piękno, które utożsamiam z synonimem kobiecości. W niedalekiej przyszłości wpisy w tym temacie wrócą ze zdwojoną siłą.


mIMG_4572

Fot: Katarzyna Purchalak

Zdjecie_006

Fot: Katarzyna Purchalak

Zdjecie_063

Fot: Katarzyna Purchalak

Male_04

Fot: Katarzyna Purchalak

Przyszłość kreśli się bardzo kolorowo! Mogę Wam zdradzić, że częściej będą publikowane wpisy stylizacyjne o różnorodnej charakterystyce. Wrócę także do artykułów merytorycznych, w których  odpowiem na nurtujące Was kwestie. No i przysłowiowa ‘’bomba’’, która wielu zaskoczy, ale o tym także w nie tak odległej przyszłości. W dobrym stylu by Rafał Przetak to nie jednostka, a sztab ludzi, którzy pełni pasji i werwy wspomagają mnie w tym dziele. Myślę, że każda osoba, która na co dzień obcuje z modą przyzna mi rację, że praca fotografa ma fundamentalne znaczenie. Mam to nieskrytą przyjemność współpracować z Katarzyną Purchalak, która w oczach wielu ludzi jest wzorem do naśladowania. Piotr Purchalak i jego zmysł twórczy to panaceum na moje dość czasem frywolne wizje. Piotr w tych momentach mnie studzi i jest opoką racjonalności. Ewelina Słowińska to kobieta, która realizuje moje największe fanaberie  kreśląc je na kartce papieru.  W tak żywiołowym składzie przyszłość jest mi nie straszna! Żadne słowo nie jest w stanie oddać mojej wdzięczności dla tych osób!

Na końcu w sposób znamienny dziękuje Wam czytelnicy bo dzięki waszemu zainteresowaniu kłębi się we mnie energia, która pozwala mi na eksponowanie tego co w modzie męskiej najlepsze. Dziękuje za masę wiadomości w, których dzieliliście się ze mną stylizacjami waszego autorstwa. Dziękuje także za komentarze negatywne, które są sposobem na skorygowanie wszelkich niedociągnięć i uchybień, które niestety miały swoje miejsce. Niech ten blog będzie platformą, na której każdy z komfortem i przyjemnością będzie się poruszał. Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować taką formułę, która będzie ciekawą alternatywą dla wielu osób. Kończąc i dziękując po raz zapewne już setny obiecuję, że z pewnością nie spocznę na laurach.

Dziękuje za poniższe!

Rafał


12367012_1004622796243804_1024756135_n

 

 

0
Brak tagów 17komentarzy 0
17 Komentarzy
 • Grzegorz
  Czerwiec 6, 2016

  Rafał, gratuluje z wielką przyjemnością zawsze zapoznaje się z twoimi wpisami!

  • Rafał
   Czerwiec 6, 2016

   Grzegorz,

   Dziękuje i zachęcam do częstszych komentarzy. Pozdrawiam!

 • Agnieszka
  Czerwiec 6, 2016

  Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy związane z kobiecą elegancją! 🙂
  Pozdrawiam.
  Agnieszka

  • Rafał
   Czerwiec 6, 2016

   Agnieszko,

   Otóż wkrótce kolejna odsłona ”Kobieta istota męskości” wpis, który zaskarbił sobie wielką sympatię czytelników 🙂 Będzie to sama kwintesencja kobiecości 🙂 Pozdrawiam!

 • Sebastian
  Czerwiec 6, 2016

  Mam nadzieje, że wkrótce przeczytam na twoim blogu wpis na temat specyfiki szycia MTM?!

  • Rafał
   Czerwiec 6, 2016

   Sebastian,

   Oczywiście taki wpis niebawem zagości na moim blogu. Myślę, że będzie to niezwykle interesujący artykuł. Pozdrawiam!

 • Andrzej
  Czerwiec 6, 2016

  Rafał, jedno zastrzeżenie jakie posiadam to- mała ilość pojawiających się wpisów 🙂

  • Rafał
   Czerwiec 6, 2016

   Andrzej,

   Deficyt czasu taka jest odpowiedź na powyższe pytanie, ale zrobię wszystko co w mojej mocy, aby to zmienić. Pozdrawiam!

 • Gosia
  Czerwiec 6, 2016

  No to czas otworzyć szampana Rafale! 😀

  • Rafał
   Czerwiec 6, 2016

   Gosiu,

   Myślę, że czas najwyższy 😉 Pozdrawiam

 • Adam Gołda
  Czerwiec 6, 2016

  Brawo Radał !powiało elegancją , bardzo sie cieszę , że mogliśmy sie spotkać i myślę iż to nie jest jeszcze ostatnie słowo .bardzo dobry tekst.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Rafał
   Czerwiec 6, 2016

   Dziękuje Adam! Myślę, że niebawem wybierzemy się naszą paczką, aby Ciebie odwiedzić! Pozdrawiam 🙂

 • KP
  Czerwiec 7, 2016

  Cała przyjemność po naszej stronie, gratulemy i my Tobie serdecznie i świętujemy wraz

 • Marek Adamski
  Czerwiec 9, 2016

  Rafał serdeczne gratulacje.
  Powoli zdobywasz czytelników, a Twoje zaangażowanie w propagowanie dobrze ubranych mężczyzn, także to pozablogowe jest zauważane i doceniane. Dla mnie niewątpliwym atutem jest Twój język pisania, widać dbałość o słowo oraz fotografie. Częstotliwość wpisów to płaszczyzna, która trochę kuleje. Serdecznie pozdrawiam i życzę wytrwałości.

  • Rafał
   Czerwiec 9, 2016

   Marek bardzo Ci dziękuje za komentarz, który tym bardziej pokrzepia mnie do pracy. Od początku mój przekaz jest autentyczny, gdyż tylko bezpretensjonalność może przynieść owocne efekty. Najbliższy okres czasu kreśli się bardzo interesująco myślę, że zaskoczę wiele osób 🙂 Pozdrawiam!

 • Męskie Spodnie
  Lipiec 4, 2016

  Kawał dobrej roboty wykonuje autor na blogu. Jest po co wracać dlatego i ja tu zaglądam. Pozdrawiam!

  • Rafał
   Lipiec 6, 2016

   Bardzo dziękuje i zachęcam do częstszych komentarzy! Pozdrawiam

Co myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *